Ocieplanie natryskowe pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Kostka brukowa na podjeździe
1 września 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperatory i klimatyzatory instalacja i serwis w Toruniu
1 września 2020

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową okazało się używane, dlatego że ma świetne parametry termoizolacyjne. Obecnie uznawana jest za jeden z najlepszych wśród tworzyw wykorzystywanych do ocieplania budynków, dzięki czemu co raz chętniej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Wielką mocną stroną, dzięki której wyprzedza pozostałe materiały termoizolacyjne jest metoda ocieplania natryskowego. Pianę PUR natryskuje się po powierzchniach poprzez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dostosowuje swoją objętość do przestrzeni, dzięki czemu doskonale przylega oraz formuje się w załamaniach oraz w kątach. Pozostałe materiały termoizolacyjne należy skracać oraz układać, z powodu czego ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych oraz obniżenie właściwości izolacyjnych. Poprawnie rozprowadzona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na długie lata, dlatego że pomimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Są dwa typy pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Każda z nich różni się od siebie budową oraz cechami, z tego względu nadają się do ocieplania innych części budynku. Pianka otwartokomórkowa używana jest szczególnie do natryskowego ocieplania dachów, poddasza oraz wnętrz. Doskonale nadaje się również w izolacji belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Natomiast  zamkniętokomórkowa pianka najlepsza jest do termoizolacji zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Ten typ pianki PUR da się także położyć na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych lub na przykład na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Co więcej piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z tego powodu bez wysiłku można wykonać natrysk na różne, właściwie przygotowane powierzchnie, np. drewno lub metalowe elementy, a nawet blachę. Dobrze, żeby przed natryskiem powierzchnia została wyczyszczona z brudu, pyłu i kurzu oraz wysuszona.  Tą techniką zdobywamy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na wybranym miejscu. Położenie pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. Aby przeprowadzić to poprawnie potrzebne są odpowiednie warunki, takie jak temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka PUR musi zostać ułożona równo.

Pianka PUR – dane techniczne

Kategoryzacja na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę tłumaczy różnica parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą strukturę, dzięki czemu jest całkowicie sprężysta. Pianka ta po wyschnięciu jest półsztywna oraz stanowi bardzo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz nie najlepiej chroni przed wilgocią. Dodatkowo otwartokomórkowa pianka ma małą wagę (około 8-10 kg/m3), więc wcale nie obciąża konstrukcji budynku. Co do grubości nakładanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie może przekraczać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma najniższy wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest wysoko hydrofobowa. Z tej przyczyny tak często wykorzystuje się ją do termoizolacji fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu jest sztywna, przez co łatwiej ją zniszczyć.

Kupując piankę PUR należy wiedzieć o innych ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na promienie słoneczne, przez co potrzebna będzie specjalna osłona. Ponadto zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, więc jest to materiał łatwopalny, samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych zalet pianki PUR należy jej prosta oraz lekka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej przestrzeni oraz formowanie się do zakamarków i załamań, neutralizuje ryzyko utworzenia się termicznych mostków. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pochłania znacznej ilości czasu. W zestawieniu do innych surowców izolacji termicznej to najszybszy sposób ocieplenia budynku. Pianka szybko się układa oraz ekspresowo zastyga, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest mocno przyczepna, więc trzyma się na wielu powierzchniach, a z upływem lat nie gubi przyczepności i swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi objętości, dzięki czemu się nie deformuje. Co więcej istotne jest również to, że po poprawnej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie wydziela substancji szkodliwych i pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje całkiem dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają przede wszystkim z jej parametrów. Za wadę możemy wziąć małą odporność na promienie słoneczne, co prowadzi do następnych kosztów związanych z ochroną przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej łatwopalna, ale według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w kategorii E, co oznacza, że pali się, ale jest samo gasnąca. Też w tej sytuacji da się zamontować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w razie pożaru. Zwykle jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest niepoprawny natrysk, złe utworzenie pianki albo zaaplikowanie za cienkich warstw izolacyjnych. Z tego powodu w celu ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie poddasza pianką

 

Komentarze są wyłączone.