Okna w budownictwie pasywnym

Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Pozycjonowanie w Google maps
11 września 2020
Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny
Usługi brukarskie Toruń
15 września 2020
Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Najwyższą korzyścią budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, która wspiera zmniejszanie wydatków na ogrzewania. Jednym z najważniejszych elementów wpływających na skuteczność tego rodzaju budownictwa jest montaż okien pasywnych. Czym różnią się one od innych okien? Pasywność charakteryzuje się w głównej mierze skuteczną izolacją termiczną. Dobre parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach zwykle nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość ma ten współczynnik tym skuteczniejsza termiczna izolacja. Głębokość większości okien pasywnych wynosi mniej więcej 88-120mm, natomiast ich pakiety szybowe zazwyczaj są trzyszybowymi pakietami. Dla wsparcia efektu w pasywnym budownictwie używania jest tównież pianka PUR (poliuretanowa o takich samych właściwościach izolacji termicznej. Jeśli chodzi o strukturę ram okien pasywnych, zazwyczaj spotykane są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Typy okien pasywnych

Wielką popularnością w pasywnym budownictwie nadal cieszą się okna pasywne PCV. Tego rodzaju okna są kupowane ze względu na prosty montaż, nietrudne zachowanie czystości i stosunkowo niewielki koszt. Żeby jednak okna PCV stały się pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Na przydkład jest to wymóg posiadania sześciu komór wewnętrznych i zamieszczenia niezbędnych uszczelek, które chronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest w przypadku okien pasywnych z drewna. Drewniane okna są z reguły kupowane ze względu na estetykę i elegancję. Zwykle, żeby stały się pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Innym typem okien pasywnych są okna aluminiowe. Tak jak w przypadku okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na odpowiednie wymogi, jednak ich podstawową zaletą jest zdolność produkcji w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą swoje właściwości termicznej izolacji, dlatego mniej stosuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej zdecydować się na drewniano-aluminiowe okna, które zawierają w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W tego rodzaju oknach ramy przygotowywane są z drewna w połączeniu z aluminiowym okuciem. W tego typu oknach, drewno można wymienić na PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Rozmawiając o pasywnych oknach zwykle skupiamy uwagę na ich zdolność izolacji termicznej. Niska strata ciepła jest widoczną korzyścią pod względem do środków pieniężnych przekazywanych na zachowanie optymalnej temperatury wewnątrz mieszkania. Minimalne straty cieplne zapewniają zmniejszenie eksploatacji systemów cieplnych zimą i klimatyzacji w trakcie lata. Za sprawą zastosowania okien pasywnych mniej zapłacimy za dogrzanie pomieszczeń albo ochłodzenie powietrza w ciągu upałów. To sprawia, że o ile koszt związany z zastosowaniem okien pasywnych okaże się wyższy z zestawieniu do niepasywnych okien, zyski płynące z porządnej termoizolacji zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją cieplną warto wspomnieć także o dobrej izolacji akustycznej. Właściwie wstawione okna pasywne dość wydajnie izolują nas od hałasu z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Inną zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie słoneczne i opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń i osłonę przed zawilgoceniem i pojawieniem się grzybów i pleśni. Warto zwrócić również uwagę na zalety płynące z konstrukcji okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są wytrzymałe na rozbicie, jednak wzmocnione okucia chronią nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć decydując się na okna pasywne?

Oczywiście w kwestii zakupu okien pasywnych, najważniejsze są odpowiednie parametry i certyfikaty poświadczające jakość danego okna. Trzeba zwrócić uwagę na głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, szerokość ramy czy surowiec, z jakiego zostanie ono wykonane. Warto także pomyśleć nad doborem okuć i uszczelek, które mają wielki wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również właściwą wentylację. Dzięki temu osiągniemy dostęp świeżego powietrza i nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym aspektem jest właściwie montaż okna. Nic nie znaczące będą wspaniałe parametry okna pasywnego, najlepsze materiały i antywłamaniowe okucia, gdy okno nie będzie zamontowane w prawidłowy sposób. Warto w tym wypadku przemyśleć wynajęcie fachowca, który wykona pracę sumiennie. Zły montaż skutkuje tworzeniem się mostków termicznych, gdzie będzie uciekało ciepło. To w znacząco obniży wydajność okna pasywnego, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, dlatego że zatraci swoje najcenniejsze cechy.

Obok poprawnego montażu należy rozplanować rozmieszczenie okien w projekcie domu. Gdy zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych i pobierania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania i potrzeby instalacji kolejnej osłony przed przesadnym nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Komentarze są wyłączone.