Dentysta dziecięcy Grudziądz

Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie ortodontyczne – Ortodonta Toruń
2 września 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia szczękowa Toruń
2 września 2020
Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Są wśród nas osoby, które swoją pierwszą wizytę u dentysty pamiętają aż za dobrze. Wielu z nas ma także złe doświadczenia na myśl o nakazanych wizytach u dentysty szkolnego, który gwałtownie wpychał grube paluchy do ust, aż pękały nam kąciki. Żeby oszczędzić naszemu dziecku takich doświadczeń i nauczyć go, że zdrowie zębów jest ważną sprawą, trzeba starannie wybrać specjalistę, który nie zniechęci, a zabawi malucha. Jakie warunki musi spełniać profesjonalny stomatolog dla dziecka?

  1. Oswój dziecko z gabinetem

Znawcy tematu podają, że pierwsza wizyta u dentysty powinna nastąpić w wieku 2-3 lat. Gabinet dentystyczny, który nierzadko przeraża dorosłych, tym bardziej jest źródłem stresu dla malucha. Jeśli więc masz w planach umówić swoje dziecko do stomatologa, wybierz tego specjalistę, który oferuje specjalne usługi adresowane dla dzieci. Mnóstwo gabinetów dziecięcych oferuje wizyty adaptacyjne. Jak wygląda wizyta adaptacyjna? To powolne zaprzyjaźnianie się dziecka z gabinetem dentystycznym. Najważniejsza jest przednia zabawa: w trakcie wizyty adaptacyjnej przyszłym pacjentom wolno pooglądać narzędzia dentystyczne, a nawet wykonać mały zabieg dentystyczny na zabawce. Niesamowicie ważny jest też udział rodziców w takiej wizycie- muszą oni dawać swoim pociechom przykład-  najpierw mogą sami przebadać ząbki, spokojnie siedzieć na krześle dentystycznym, szeroko otwierać usta i pokazywać, że nie ma się czego bać. Dziecko wyczuwa emocje rodziców, dlatego bardzo istotna jest także normalna rozmowa z dentystą i komunikowanie maluszkowi najprostszych reguł dbania o higienę jamy ustnej już w trakcie pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien wyglądać dziecięcy gabinet stomatologiczny

Przyjazne fotele w kształcie zwierząt, misie i lalki, puzzle  w poczekalni, telewizor z kreskówkami odwracające uwagę małego pacjenta, dużo kolorów, bohaterowie ulubionych bajek na ścianach, kolorowe maseczki ochronne dentysty… Wydawać by się mogło, że to jedynie małe detale, jednak dla dziecka mają one fundamentalne znaczenie. Dobrze udekorowany gabinet stomatologiczny powoduje, że malec czuje się bardziej komfortowo, pomieszczenie nie jest dlań nowe. Dzięki temu nie wpada w nerwy i łatwiej odwrócić jego uwagę i wykonać potrzebne zabiegi.

  1. Najbardziej skuteczne znieczulenia dla najmłodszych

Znamy takie osoby, które uznają, że „mlecznych zębów nie należy leczyć, przecież i tak wypadną”. Oczywiście to nie prawda! Chore mleczaki sukcesywnie zżerane są przez próchnicę i w końcu będzie trzeba je usunąć. Przedwczesne wyrywanie zębów mlecznych może skutkować natomiast do wad zgryzu przy wyżynaniu się zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by regularnie kontrolować stan zębów dziecka by nie doprowadzić do tego, by konieczne było wyrwanie zęba.

Jeszcze kilkanaście lat temu specjalne gabinety dentystyczne dla dzieci nie istniały. Dlatego niemal każdy z nas, z traumą, przypomina sobie pierwsze nerwy na fotelu u dentysty, czy ból przy wierceniu. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje już nie tylko fantazyjnymi gabinetami dla najmłodszych ale także nowoczesnymi metodami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji czuje się rozluźnione a nawet nieco otumanione. Tutaj warto podkreślić, że sedacja jest w pełni bezpieczna dla maluchów i ma o wiele mniej skutków ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym wiąże się nie tylko użycie budzącej strach strzykawki, ale także nieprzyjemne poczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Drugą innowacyjną metodą jest znieczulenie komputerowe– jak ono wygląda? To całkowicie bezpieczna, chociaż innowacyjna technika znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje dźwięk o odmiennym natężeniu i stopniowo wprowadza najmłodszych w stan relaksacji. Ten typ znieczulenia, tak jak sedacja, bardzo bezpieczny i często rekomendowany przez lekarzy głównie dlatego, że nie ma potrzeby użycia strzykawek, a do tego unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W wielu gabinetów stomatologicznych wśród usług adresowanych do najmłodszych możemy znaleźć także opcję założenia kolorowych wypełnień. W tym wypadku jednak możemy z całą pewnością stwierdzić, że „to jedynie mleczaki, i tak wypadną!” i pozwolić dziecku wybrać plombę w wymarzonym kolorze.

  1. Cechy dobrego dentysty dla dzieci

Podczas wyboru gabinetu dla swojego dziecka zwróćmy też uwagę na samego stomatologa. Musi on być nie tylko starannie wyszkolony i profesjonalny. Przede wszystkim musi lubić najmłodszych, umieć z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało lekarzowi i się go nie obawiało, dlatego ważne jest, czy wybrany przez ciebie dentysta ma dobre podejście do dzieci.

Podczas wizyty dentysta powinien także wyjaśnić maluszkowi jak będzie przeprowadzał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co konkretnie się dzieje w buzi dziecka. Bardzo pozytywnie świadczy o stomatologu, jeśli dodatkowo wyjaśni i pokaże naszemu dziecku, jak powinno dbać o swoje ząbki- jak i jak często je myć i dlaczego jest to bardzo ważne. Malucha po wizycie u dentysty można też nagrodzić szczoteczką do zębów, by wiedział, że wizyta u dentysty to całkowicie normalna rzecz, której nie trzeba się obawiać.

www.dentysta-grudziadz.pl

Komentarze są wyłączone.