Radiologia u stomatologa

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzacje do domu – Montaż i serwis
29 sierpnia 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w stomatologii
29 sierpnia 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Rentgen w gabinecie dentystycznym

RTG w gabinecie stomatologicznym służy tak naprawdę właściwej diagnostyce dolegliwości. Stomatolodzy zlecają rentgenowskie, żeby mogli zdobyć niezbędne dane na temat ułożenia oraz zdrowia zębów w szczęce. Przeważnie dzięki temu następuje uwidocznienie dolegliwości, niedostępnych dla oka, w trakcie zwyczajnego badania na wizycie kontrolnej.

Radiologia w gabinecie stomatologicznym to RTG zębów. Przeważnie te prześwietlenia dzielą się na dwie kategorie – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, czyli zdęcie punktowe zapisuje obraz 2-3 zębów. Plusem zdjęcia punktowego jest to, że szczegółowo przybliża pojedyncze zęby, dzięki czemu upraszcza dentyście diagnozę. Z drugiej strony RTG zębów zewnątrzustne uwidacznia cały komplet zębów. Wliczające się do tej grupy zdjęcie pantomograficzne ukazuje umiejscowienie zębów względem szczęki oraz względem siebie oraz zdjęcie cefalometryczne, boczne, które daje obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej i podniebienia twardego.

Wskazania do badań rentgenowskich w stomatologii

Zdjęcia rentgenowskie zębów u dentysty konieczne są dla wielu dziedzin stomatologii. Zwykle, fachowego skorzystania z rentgena, stomatolog potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, protetyce, ortodoncji oraz leczeniu kanałowym (endodoncja).

RTG zębów zdaje egzamin diagnostyce chorób zębów, dziąseł, tkanek okołowierzchołkowych, zapalnych stanów, zmian kostnych – w tym martwica, zwapnienia, torbiele – a także zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia radiologiczne zaliczają się też jako stały element przed zabiegami i leczeniem, które wymagają wcześniejszego rozpoznania ułożenia zębów. Za pomocą tego ortodonta diagnozuje krzywizny zębów, a protetyk stwierdza, jak rozległą przerwę powstałą po utraceniu zębów lub zęba, trzeba uzupełnić.

Jeśli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi albo ucierpiał przez uraz mechaniczny zębów lub szczęki, dentysta również kieruje go na podjęcie badań radiologicznych. Rentgen zębów unaocznia  ewentualne powikłania lub błędy – np. wskaże narzędzie, jeżeli ugrzęzło ono w kanale zęba, a także jest przydatnym krokiem w diagnostyce zmian nowotworowych.

Najczęściej dentysta zleca powtórzenie zdjęć radiologicznych po ukończeniu leczenia, żeby ocenić jego efekty.

Jak wygląda wykonanie rentgen zębów w gabinecie stomatologicznym?

Obecnie w wielu gabinetach stomatologicznych wykonuje się badania radiologiczne na miejscu od razu w czasie wizyty. To duże ułatwienie dla pacjentów, bo nie mają potrzeby zapisania się na następną wizytę, czy specjalnie zgłaszać się do pracowni RTG. Pomimo obaw pacjentów zrobienie zdjęcia radiologicznego zębów nie wzbudza dyskomfotu oraz nie oczekuje od pacjenta szczególnych przygotowań. Warto tak jak zazwyczaj zjeść coś, pić oraz zarzyć swoje leki.

Jedynym wymaganiem przed badaniem rentgenowskim zębów jest zdjęcie wszystkich przedmiotów z metalu z obszaru twarzy i szyi. Zatem na rentgen u dentysty trzeba przyjść bez biżuterii i spinek, a moment przed badaniem trzeba zdjąć protezy, okulary i aparaty słuchowe.

Samo wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów u dentysty zajmuje tylko kilka sekund, zwłaszcza, że przy rozwoju technologii, zwykle jest to już RTG w formie cyfrowej. Mimo to dentysta, wykonujący rentgen rozmawia z pacjentem i informuje go o kolejnych etapach badania.

Prześwietlenia RTG wywołują niepokój, z powodu promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, ma negatywne skutki, jednak nie trzeba się martwić, bo w czasie robienia zdjęcia rentgen zębów u dentysty, nie jest to groźne dla zdrowia. Organizm pochłania znikomą dawkę, a dodatkowo każdy pacjent ma na sobie ochronny fartuch. Nie powinno się jednak wykonywać rentgen za często, maksymalne co pół roku, dlatego warto przypomnieć sobie, kiedy wykonywało się je ostatnim razem. Prześwietleń rentgenowskich powinny omijać kobiety w ciąży, niezależnie od tego, czy mają je mieć przeprowadzone dla dentysty czy innego lekarza. Jeżeli to nie jest konieczne lepiej, by ciężarna odpuściła badania.

Plusy radiologii cyfrowej u stomatologa.

Ze względu na to, że rentgen zębów da się zrobić w gabinecie dentystycznym w metodą cyfrową, warto znaleźć plusy takiego rozwiązania. Wcześniej rolę nośnika prześwietlenia pełniła klisza, która z reguły zajmowała znaczną ilość miejsca oraz mogła szybko ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku dentystycznego rentgena w formie cyfrowej nie trzeba się o to martwić, bo pliki można umieścić w pamięci komputera. To ważna zaleta, dlatego że umożliwia ona podawanie obrazu zdjęcia radiologicznego w wybrane miejsce, bez potrzeby noszenia pełnej dokumentacji radiologicznej. Dentysta może je zobaczyć oraz dowolnie powiększać zdjęcie. RTG w tej formie jest zdecydowanie trwalsze, ponieważ ciężko je uszkodzić.

Warto dodać, że technika radiologii cyfrowej oznacza też rezygnację z wytwarzania odpadów, jakie powstają na skutek korzystania klisz rentgenowskich.

To badanie jest szczegółowe i wspaniale sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.

Stomatolog Toruń

Komentarze są wyłączone.